Zimní procházka s Lesní myslí

Vypravila jsem se do lesa na procházku cestou, kterou často běhám. Je to okruh asi 7 km dlouhý. Dnes jsem si ji chtěla vychutnat. Záměrně jsem zvolila pomalé tempo všímavé chůze. Cesta mi zabrala asi 3 hodiny. Počasí bylo zimní, v krajině byly zbytky sněhu. V místech, které si mě přitáhly, jsem se zastavila a prováděla jsem cvičení Lesní mysli. Příroda spolu s cvičením převedla mou pozornost z hlavy do těla.

Cvičení na rozvoj smyslů mě vrátilo do dětství, kdy jsem sama v sychravém podzimu chodila na procházky po okolí. Šustění stromů ve větru, pichlavé křoví, bodavý podzimní vítr, vůně tlejícího listí a hlíny. Jako bych se přenesla časem do minulosti. Jako malá jsem se ráda všeho dotýkala a čichala. Smyslová paměť je moc důležitá. Teď v dospělosti mám těchto podnětů nedostatek. Cvičení Lesní mysli tento stav pomáhá kompenzovat.

V průběhu procházky jsem cítila uvolnění hlavy od všednodenních myšlenek a zaměření pozornosti na to, co se v okolí nachází. Zpěv ptáků, popadané stromy, vývraty, blátivé kaluže, malé smrčky, oplocenky, odrazy vodní hladiny, bublání potoka, měkký mech, křehké suché listí, západ slunce v dáli. Rybí šupiny pro štěstí jsem přijala jako dary. Byla to pěkná procházka, která mě v předvánočním čase nabila novou energií.

Co tomu říkají odborníci?

„Příroda nám nabízí vjemy, které si můžeme vyložit jako symboly a je zároveň místem, kde se můžeme stáhnout do ústraní a lépe se věnovat sebereflexi. Dává nám tedy k dispozici materiál i prostor k přemýšlení. Hodnota pobytu v divočině spočívá v zážitku „being-away“ tedy v „bytí někde jinde, pryč“. Když vystoupíme z běžných každodenních zkušeností a jsme najednou ve zcela nezvyklém inspirujícím prostředí, získáváme odstup od svých problémů.“

Vybráno z publikace Les léčí od Clemens G. Arvay, ve které se píše také toto.

PS. Roger Ulrich zjistil, že styk s přírodou skutečně mírní bolesti, a to i tehdy, je-li zprostředkován filmem, fotografií nebo nahrávkou. 

Přikládám tedy pár fotografií ze včerejší procházky, ať se můžete přenést do přírody třeba z tepla svého domova.

"Mou radostí je preventivní ladění fyzické i duševní kondice. Objevila jsem proto skvělé a hlavně funkční nástroje – bosou chůzi, práci s mandalou a doprovázené poutě v přírodě. Potřebným lidem tak PODÁVÁM PROSTOR pro udržitelnou péči o své zdraví v jeho celistvé podobě." Můj příběh si přečtěte zde >>
  • eBook ZDRAVĚ BOSKY
  • Číst eBook zdarma
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku…