Mandala jako rám obrazu 

mandalové cvičení

Proč si myslím, že mandala funguje jako rám obrazu?

Jsou období v životě, kdy zažíváme bludný kruh MYŠKENKOVÉ ÚNAVY. Paradoxně může vést i k tomu, že nemůžeme usnout. Přemíra vnějších i vnitřních podnětů zaměstnává naši POZORNOST, která se stává roztěkanou a mysl bez nastavených hranic je neklidná, protože nemá jasný úkol k přemítání.

Kde hledat nalíčené pasti toužící po kousku té naší pozornosti?

Ve vnějším světě je to zahlcenost externími ruchy, které účinně nefiltrujeme (rychlé a chytré technologie, reklamy, spamy, emailová upozornění, možnost být stále na příjmu). V tom vnitřním světě vířící myšlenky, nápady, představy, vnitřní rozhovory, chtění, nevyžádaná kritika.

Jak vystoupit z bludného kruhu myšlenkové únavy?

POUŽIJTE MANDALU JAKO RÁM.

Vyzkoušejte následující jednoduché mandalové cvičení. Doba vhodná k práci je ta před spaním. Omezte rušivé vlivy z okolí.

ÚKOL:

Primitivními barvami (ve smyslu prostě nějakou jednoduchou malířskou technikou, kterou máš k dispozici – pastelky, voskovky, pastely, vodovky) vyplň kruh mandaly. Hodí se kreslit na papír velikosti minimálně A4.

SMYSL CVIČENÍ:

Nabídnout mysli jednoduchý ale konkrétní úkol k řešení.

PRINCIP CVIČENÍ:

Cvičení „mandala jako RÁM“ pomůže vymezit hranici pozornosti, která dostává prostor se soustředit jedním směrem zrovna tak, jako když si prohlížíte zarámovaný obraz. Pozornost je stažená z vnějšího prostoru směrem na papír do kruhu mandaly. Myšlenky i nápady sice v hlavě stále víří, ale v průběhu procesu malování se USAZUJÍ. Až bude pozornost dostatečně soustředěná, může uklidněná mysl začít myšlenky jednu po druhé přebírat…

Protože jsme od přírody dokonalé bytosti, tak informací můžeme zvládnout mnohem víc a efektivněji, ale je potřeba pozornost, toho našeho draka, zkrotit a vycvičit. Až uklidněnou mysl můžeme pozorovat a abychom mohli pozorovat potřebujeme být soustředění (pozorní) a plně přítomní.

Asi to bude mnohem složitější, možná to nefunguje vždy, ale pokud je vaším záměrem najít cestu z bludného kruhu myšlenkové únavy, je třeba udělat první krok jinak. Prostě to chce vyzkoušet. Čím pravidelněji budete toto cvičení provádět, tím spíš se výsledek dostaví.

Přeju vám mnoho zdaru při domácím mandalovém ladění.