Jak k nám mandaly promlouvají?

Jednodušší než popsat slovy postup je si to rovnou vyzkoušet.

Mandala nabízí otázky i odpovědi. Má mnoho podob a všechny platí. Cílem není určit, co je lepší, ale pochopit to, co je. Pokud si pomocí mandal vedeme obrázkový deník, zachycuje naše rozpoložení v průběhu života stejně jako deník psaný. Na závěr ještě dodávám, že jeden obrázek mandaly položené na stole, kolem kterého sedí víc lidí, nabízí příběh pro každého zvlášť. 

V obrázku výše jsou pro zjednodušené vysvětlení uvedené příklady. V praxi je počet variant, otázek i odpovědí nekonečný a pro každého, kdo si maluje mandalu, jedinečný. Můžeme se zaměřit na souhru, nebo chyby. Z barev někdy budeme usuzovat na vztahy, jindy na pestrost našeho života. V tvarech můžeme vidět jemnost nebo hladkost našeho konání. Někdy řešíme lidi, jindy práci, věci, pocit spokojenosti. Barvy i tvary v osobních mandalách se v čase mění stejně, jako se mění naše potřeby a přání.   

1. Bílý kruh se středem. Je to od ruky, nebo vykroužené kružítkem? Co je dokonalé? Odráží nerovná čára různé počáteční podmínky a omezení třeba při narození? Má svůj střed? Jinak je kruh prázdný? Je v něm nic, nebo potenciál všeho? Nový začátek je dobrý?

2. Černý plný kruh. Obsahuje všechno? Všechny barvy, všechny tvary. Je tedy už zcela naplněný? Co je můj cíl? Je černá barva negativní barva? Vypadá tak konec?

3. Kruh rozdělený na barevné výseče nerespektuje střed kružnice. Proč? Je to jednoduché nebo omezené? Jsou to moje oblíbené barvy? Není to moc ohraničené? Kdo to ohraničil? Mám tam ještě prostor nebo musím začít od píky? Budu přidávat tvary, nebo měnit barvy?

4. Jednoduše vyplněný kruh několika barvami a opakujícími se tvary. Jak na mě působí? Je to akorát? Ladí barvy? Jsem spokojen? Odvážím se rozkreslit složitější tvary, které se budou prolínat? Mohlo by být barev více? Mám na to čas?

5. Propracovanější mandala, více tvarů i barev. Jak to spolu funguje? Líbí se mi spíš tvary nebo barvy nebo třeba jen část kruhu? Chtěl jsem v průběhu vzdát? Naplňuje představy mé nebo cizí? Moc to promýšlím, nebo nechám plynout? Jsem ochoten na tom dále pracovat?

6. Poslední je podaný prostor pro vás....

Chtěli byste něco dodat? Budu ráda za vaše zkušenosti nebo postřehy třeba v komentářích na FB Mandaly v nás.